Egyházi esküvő

„A házassági szövetséget, mellyel egy férfi és egy nő az élet és a szeretet bensőséges közösségét alkotja egymással, a Teremtő alapította és saját törvényekkel látta el. Természete szerint a házastársak javára és a gyermek nemzésére és nevelésére van rendelve. A házasság szentsége Krisztus és az Egyház egységét jelzi.”

Válaszok a leggyakrabban felmerülő kérdésekre

1. Szeretnék az Önök templomában egyházi esküvőre jelentkezni. Mi a teendőm?

Gratulálunk a nagyszerű döntéshez! Szeretnénk segítséget nyújtani az életre szóló elköteleződés megpecsételéséhez.

A legfontosabb tudnivalók:

2. Mind a ketten római katolikusok vagyunk. Milyen iratokat kell beszereznünk?

3. Vőlegényem/mennyasszonyom református (evangélikus stb.) vallású. Milyen feltételekkel köthetünk templomi házasságot?

4. Vőlegényem/mennyasszonyom nincs megkeresztelve. Milyen feltételekkel köthetünk templomi házasságot?

5. „Házassági elbocsátó”-ra van szükségem. Hogyan tudom beszerezni?

Keresse fel a lakóhelye szerint illetékes plébániát (ha a mi területünkön lakik: minket) hivatali időben! A kiállításához szükséges iratokról (pl. keresztlevél) ott kaphat tájékoztatást. Esetleg érdemes előtte telefonon egyeztetni. A budapesti római katolikus plébániák területi beosztása itt tekinthető meg: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=47.51283736148499%2C19.19108892648508&z=12&mid=170dTG1OAQBJjuEN_3fFPXtFrrQwY93D4

6. Párommal nem volt templomi esküvőnk, de most szeretnénk házasságunkat egyházilag is rendezni. Mi a teendő?

Forduljon bizalommal a plébános atyához, és személyes találkozás keretében segít a megoldás megtalálásában!

7. Az év bármely időszakában lehet esküvőt tartani?

8. Hallottam, hogy az esküvői szertartásra tetszés szerint választhatunk szentírási olvasmányt. Hol találhatjuk meg a választékot?

A választható olvasmányok jegyzékét innen tölthetitek le.

9. Hogyan lehet a templom díszítését megoldani?

Virágdíszítésről a jegyespárok gondoskodnak. Amennyiben több esküvő van egy napon, akkor a jegyespárok megegyeznek a díszítésben, s a költségeket megosztják.
A templomot az esküvő előtt 1 órával nyitjuk ki. A virágdísz a templomban marad.
A templom dekorációt (oltárdísz, padok díszítése) Gutbrod Mária dunabogdányi virágkötőnél lehet megrendelni. Elérhetősége: (+36) 30 294-3441

10. Lehetséges-e az esküvő után virágszirmot vagy rizst szórni?

Az esküvőn rizs vagy virágszirmok szórása tilos – ez a templomban, a templom előtti téren, az utcán sem megengedett! Két esküvő között, illetve az esti szentmise előtt mar nincs mód a templom takarítására. Ez az utóbbi időben elterjedt szokás nemcsak idegen a keresztény liturgiától, hanem rendkívül tapintatlan a következő esküvő résztvevőivel szemben is, akik szinten tiszta templomba szeretnének az ünnepi szertartásra megérkezni. Az elszórt virágszirmok és rizs azonkívül balesetveszélyesek is, hiszen az idősebbek könnyen elcsúszhatnak rajta.